Festival Schedule

2017 festival schedule, performance locations, and more.

Friday

Artist Start End Venue
Richie and Rosie 5:45 PM 7:00 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Kerensa Gray 6:00 PM 7:10 PM The Ware Center (Owen Salon)
Vivien Leigh Documentary 6:00 PM 7:15 PM Tellus 360 (Front)
Swampcandy 6:00 PM 7:30 PM The Elks Lodge
Duke Robillard 6:00 PM 7:30 PM Main Stage at Lancaster Square
Jimmy Thackery 7:00 PM 8:30 PM The Chameleon Club (Main)
Matt’s Blues 7:10 PM 8:10 PM The Ware Center
Ursula Ricks Project 7:15 PM 8:30 PM Tellus 360 (Back)
Carsie Blanton 7:45 PM 9:00 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Billy Price Band 8:00 PM 9:30 PM Main Stage at Lancaster Square
Matthew Curry 8:00 PM 9:30 PM The Elks Lodge
Blues on the Loose 8:15 PM 9:15 PM The Ware Center (Owen Salon)
Michaela Anne 8:30 PM 9:45 PM Tellus 360 (Front)
Dukes of Destiny 9:00 PM 9:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
Matt’s Blues 9:10 PM 10:10 PM The Ware Center
Scott Pemberton 9:15 PM 10:45 PM The Chameleon Club (Main)
Happy Sally 9:30 PM 10:30 PM Federal Taphouse
Yarn 9:45 PM 11:00 PM Tellus 360 (Back)
Clarence Spady 9:45 PM 11:00 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Dan Zdilla 10:00 PM 11:15 PM The Ware Center
Roomful of Blues 10:00 PM 11:30 PM Main Stage at Lancaster Square
Greg Piccolo 10:50 PM 11:50 PM Federal Taphouse
Carlos Elliott Jr. & The Cornlickers 11:00 PM 12:15 AM Tellus 360 (Front)
Dukes of Destiny 11:00 PM 11:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
Gas House Gorillas 11:30 PM 1:00 AM The Chameleon Club (Main)
Davy Knowles 12:00 AM 1:30 AM The Elks Lodge
Alanna Royale 12:10 AM 1:30 AM Federal Taphouse
Pitchblak Brass Band 12:15 AM 1:15 AM Tellus 360 (Back)

Saturday

Artist Start End Venue
Ron Gallo 1:30 PM 2:00 PM The SugarTank (VIP Only)
Bumper Jacksons 1:30 PM 2:45 PM Main Stage at Lancaster Square
Scott Pemberton 2:30 PM 3:15 PM The SugarTank (VIP Only)
Richie and Rosie 2:30 PM 3:30 PM The Ware Center (Owen Salon)
Tommy Emmanuel 3:00 PM 4:00 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Evolution of Sound 3:30 PM 5:00 PM Tellus 360 (Back)
Davy Knowles 3:45 PM 5:15 PM Main Stage at Lancaster Square
Ray Fuller & The Bluesrockers 4:00 PM 5:30 PM The Elks Lodge
Matt’s Blues 4:00 PM 6:00 PM Excelsior (VIP Only)
Clarence Spady 4:15 PM 5:45 PM Excelsior (VIP Only)
Tuck Ryan 4:30 PM 5:30 PM The Ware Center (Owen Salon)
Ragtime Willi 5:00 PM 5:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
Colebrook Road 5:00 PM 6:15 PM Tellus 360 (Front)
King Street Big Band 5:00 PM 6:30 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Pocket Full o’ Soul 5:30 PM 6:50 PM The Village Nightclub
Jack Semple 5:30 PM 7:00 PM The Chameleon Club (Main)
Lucky Peterson 6:00 PM 7:30 PM Main Stage at Lancaster Square
Curtis Salgado 6:00 PM 7:30 PM The Elks Lodge
Jake Lewis 6:15 PM 7:15 PM The Ware Center (Owen Salon)
The Peterson Brothers 6:15 PM 7:30 PM Tellus 360 (Back)
Little Leroys 6:30 PM 8:00 PM Excelsior (Main)
Ragtime Willi 7:00 PM 7:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
3rd Power Family Soul Band 7:20 PM 8:40 PM The Village Nightclub
Jim Campilongo 7:30 PM 8:45 PM Tellus 360 (Front)
The Steppin’ Stones 7:30 PM 8:45 PM The Chameleon Club (Main)
Gabe Stillman & The Billtown Giants 7:30 PM 9:00 PM The Ware Center (Steinman Hall)
The Vulcans 8:00 PM 9:00 PM The Ware Center (Owen Salon)
Tommy Emmanuel 8:00 PM 9:30 PM Main Stage at Lancaster Square
Jimmy Thackery 8:00 PM 9:30 PM The Elks Lodge
Greg Piccolo 8:30 PM 10:00 PM Excelsior (Main)
Hackensaw Boys 8:45 PM 10:00 PM Tellus 360 (Back)
Nate Myers & The Aces 9:00 PM 9:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
Matthew Curry 9:10 PM 10:30 PM The Village Nightclub
Carsie Blanton 9:30 PM 10:30 PM Federal Taphouse
Mr. Sipp 9:30 PM 11:00 PM The Chameleon Club (Main)
Joe Robinson 9:45 PM 11:00 PM The Ware Center (Owen Salon)
Reverend Peyton’s Big Damn Band 10:00 PM 11:00 PM Main Stage at Lancaster Square
Ron Gallo 10:00 PM 11:15 PM Tellus 360 (Front)
Walter ‘Wolfman’ Washington 10:00 PM 11:30 PM The Ware Center (Steinman Hall)
Mama Tried 10:00 PM 11:30 PM The Elks Lodge
John Németh 10:50 PM 12:00 AM Federal Taphouse
Chaz DePaolo 11:00 PM 12:20 AM The Village Nightclub
Nate Myers & The Aces 11:00 PM 11:40 PM The Chameleon Club (Lounge)
Alanna Royale 11:15 PM 12:30 AM Tellus 360 (Back)
Eric Gales 11:30 PM 1:00 AM The Chameleon Club (Main)
David Wax Museum 11:45 PM 1:00 AM The Elks Lodge
Annie Mack 12:20 AM 1:30 AM Federal Taphouse

The SugarTank

Artist Day Start End
VIP Only
Ron Gallo Sat 1:30 PM 2:00 PM
Scott Pemberton Sat 2:30 PM 3:15 PM
Annie Mack Sun 1:30 PM 2:10 PM
Tuck Ryan Sun 2:45 PM 3:15 PM

Excelsior

Artist Day Start End
VIP Only
Matt’s Blues Sat 4:00 PM 6:00 PM
Clarence Spady Sat 4:15 PM 5:45 PM
Main
Little Leroys Sat 6:30 PM 8:00 PM
Greg Piccolo Sat 8:30 PM 10:00 PM

Federal Taphouse

Artist Day Start End
Happy Sally Fri 9:30 PM 10:30 PM
Greg Piccolo Fri 10:50 PM 11:50 PM
Alanna Royale Fri 12:10 AM 1:30 AM
Carsie Blanton Sat 9:30 PM 10:30 PM
John Németh Sat 10:50 PM 12:00 AM
Annie Mack Sat 12:20 AM 1:30 AM

Tellus 360

Artist Day Start End
Front
Vivien Leigh Documentary Fri 6:00 PM 7:15 PM
Michaela Anne Fri 8:30 PM 9:45 PM
Carlos Elliott Jr. & The Cornlickers Fri 11:00 PM 12:15 AM
Colebrook Road Sat 5:00 PM 6:15 PM
Jim Campilongo Sat 7:30 PM 8:45 PM
Ron Gallo Sat 10:00 PM 11:15 PM
BC 500 Sun 1:00 PM 2:15 PM
Back
Ursula Ricks Project Fri 7:15 PM 8:30 PM
Yarn Fri 9:45 PM 11:00 PM
Pitchblak Brass Band Fri 12:15 AM 1:15 AM
Evolution of Sound Sat 3:30 PM 5:00 PM
The Peterson Brothers Sat 6:15 PM 7:30 PM
Hackensaw Boys Sat 8:45 PM 10:00 PM
Alanna Royale Sat 11:15 PM 12:30 AM
Vinegar Creek Constituency Sun 11:00 AM 1:00 PM
Soggy Po’ Boys Sun 2:15 PM 3:45 PM
Orchestra Prazevca Sun 5:00 PM 7:00 PM

The Village Nightclub

Artist Day Start End
Pocket Full o’ Soul Sat 5:30 PM 6:50 PM
3rd Power Family Soul Band Sat 7:20 PM 8:40 PM
Matthew Curry Sat 9:10 PM 10:30 PM
Chaz DePaolo Sat 11:00 PM 12:20 AM

Main Stage at Lancaster Square

Artist Day Start End
Duke Robillard Fri 6:00 PM 7:30 PM
Billy Price Band Fri 8:00 PM 9:30 PM
Roomful of Blues Fri 10:00 PM 11:30 PM
Bumper Jacksons Sat 1:30 PM 2:45 PM
Davy Knowles Sat 3:45 PM 5:15 PM
Lucky Peterson Sat 6:00 PM 7:30 PM
Tommy Emmanuel Sat 8:00 PM 9:30 PM
Reverend Peyton’s Big Damn Band Sat 10:00 PM 11:00 PM
Grady Champion Sun 1:00 PM 2:30 PM
Popa Chubby Sun 3:00 PM 4:30 PM
Kim Simmonds & Savoy Brown Sun 5:00 PM 6:30 PM
David Bromberg Sun 7:30 PM 9:00 PM

The Ware Center

Artist Day Start End
Steinman Hall
Richie and Rosie Fri 5:45 PM 7:00 PM
Carsie Blanton Fri 7:45 PM 9:00 PM
Clarence Spady Fri 9:45 PM 11:00 PM
Tommy Emmanuel Sat 3:00 PM 4:00 PM
King Street Big Band Sat 5:00 PM 6:30 PM
Gabe Stillman & The Billtown Giants Sat 7:30 PM 9:00 PM
Walter ‘Wolfman’ Washington Sat 10:00 PM 11:30 PM
Owen Salon
Kerensa Gray Fri 6:00 PM 7:10 PM
Blues on the Loose Fri 8:15 PM 9:15 PM
Richie and Rosie Sat 2:30 PM 3:30 PM
Tuck Ryan Sat 4:30 PM 5:30 PM
Jake Lewis Sat 6:15 PM 7:15 PM
The Vulcans Sat 8:00 PM 9:00 PM
Joe Robinson Sat 9:45 PM 11:00 PM
Matt’s Blues Fri 7:10 PM 8:10 PM
Matt’s Blues Fri 9:10 PM 10:10 PM
Dan Zdilla Fri 10:00 PM 11:15 PM

The Chameleon Club

Artist Day Start End
Main
Jimmy Thackery Fri 7:00 PM 8:30 PM
Scott Pemberton Fri 9:15 PM 10:45 PM
Gas House Gorillas Fri 11:30 PM 1:00 AM
Jack Semple Sat 5:30 PM 7:00 PM
The Steppin’ Stones Sat 7:30 PM 8:45 PM
Mr. Sipp Sat 9:30 PM 11:00 PM
Eric Gales Sat 11:30 PM 1:00 AM
The Peterson Brothers Sun 1:00 PM 2:30 PM
Curtis Salgado Sun 3:00 PM 4:30 PM
Walter ‘Wolfman’ Washington Sun 5:00 PM 6:30 PM
James Wolpert featuring The Ultramarines Sun 7:00 PM 8:30 PM
Lounge
Dukes of Destiny Fri 9:00 PM 9:40 PM
Dukes of Destiny Fri 11:00 PM 11:40 PM
Ragtime Willi Sat 5:00 PM 5:40 PM
Ragtime Willi Sat 7:00 PM 7:40 PM
Nate Myers & The Aces Sat 9:00 PM 9:40 PM
Nate Myers & The Aces Sat 11:00 PM 11:40 PM
Steven Courtney Sun 2:30 PM 3:10 PM
Steven Courtney Sun 4:30 PM 5:10 PM

The Elks Lodge

Artist Day Start End
Swampcandy Fri 6:00 PM 7:30 PM
Matthew Curry Fri 8:00 PM 9:30 PM
Davy Knowles Fri 12:00 AM 1:30 AM
Ray Fuller & The Bluesrockers Sat 4:00 PM 5:30 PM
Curtis Salgado Sat 6:00 PM 7:30 PM
Jimmy Thackery Sat 8:00 PM 9:30 PM
Mama Tried Sat 10:00 PM 11:30 PM
David Wax Museum Sat 11:45 PM 1:00 AM
The Blue Soles Sun 12:00 PM 1:15 PM
John Németh Sun 2:00 PM 3:30 PM
Annie Mack Sun 4:00 PM 5:30 PM
JW Jones Sun 6:00 PM 7:30 PM
Class Day Start End
Master Class with Duke Robilliard Sat 1:00 PM 2:00 PM
Master Class with Richie and Rosie Sat 2:30 PM 3:30 PM
Master Class with Tommy Emmanuel Sat 3:00 PM 4:00 PM